II Edycję Turnieju czas zacząć!

Zapraszamy tych, którzy bawili się z nami w I edycji wirtualnego Ogólnoświatowego Turnieju „Misia Wojtka” oraz wszystkich pozostałych, którzy nie mogli, nie mieli czasu, a teraz mają i mogą, do udziału w kolejnej odsłonie zabawy!

Instytut Pamięci Narodowej i Fundacja EduSEN z radością i dumą zapraszają do udziału w II Edycji Polonijnego Turnieju Gry IPN „Miś Wojtek”

II Ogólnoświatowy Polonijny Turniej Edukacyjnej Gry Planszowej - "Miś Wojtek".

W ubiegłym roku szkolnym zagrało 47 drużyn z 17 krajów: Szkocji, Anglii, Irlandii , Belgii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Chorwacji,  Rosji , Białorusi, Ukrainy, Turcji, Uzbekistanu,  Kataru,  Kanady i USA .

Tym razem zagra aż do 80 drużyn, ciekawe z ilu krajów i jakie fikuśne nazwy sobie wymyślą !…?

Wirtualne pokoje rozgrzeją się do czerwoności!

II EDYCJA

Daty, terminy i wszystko, co powinniście wiedzieć

1 – 20 września 2021 – Przyjmowanie zgłoszeń (kliknij tutaj)

Październik 2021/ styczeń 2022 – Rozgrywki „regionalne” online pomiędzy poszczególnymi krajami.

Luty 2022 – Ogłoszenie listy szkół biorących udział w finale turnieju.

Kwiecień 2022 – Wielki Finał w Polsce lub online (w zależności od panującej sytuacji epidemicznej i związanych z tym obostrzeń).

  1. Jedna kategoria wiekowa: klasy 5 – 8 (10-14 lat) ;
  2. Uwaga, uwaga w II Edycji Misia Wojtka mogą wziąć udział nawet 2 drużyny z jednej szkoły z dwoma opiekunami lub jednym dla obu drużyn;
  3. Maksymalnie 80 zgłoszonych drużyn z całego świata, decyduje kolejność zgłoszeń;
  4. W finale 20- drużyn 2-osobowych z opiekunami;
  5. Charakter turnieju międzynarodowy (światowy).
  6. Do 30 września wyślemy listę Uczestników Regionalnych Rozgrywek Online;
  7. Organizacja rozgrywek i szczegółowy grafik spotkań turniejowych po przyjęciu wszystkich zgłoszeń i ich analizie wysłany zostanie do 4 października.
 

Więcej informacji w regulaminie (kliknij tutaj)

Tym razem nie będziemy wysyłali Wam gier pocztą, Zespół IPN przygotował dla Was specjalną wersję „Misia Wojtka” online! Znajdziecie tu wirtualną grę oraz samouczek.

 

Gdybyście chcieli poćwiczyć załączamy filmik instruktażowy Wojciecha – Sędziego Głównego turnieju, na końcu kilka istotnych pytań i odpowiedzi

A tutaj, długo wyczekiwana niespodzianka, filmik z wypowiedziami Uczestników I edycji. Zmontowany przez naszego turniejowego Misia Wojtka-czyli Bartka. Zagmatwane to troszkę, ale przynajmniej nie jest nudno.😊 Koniecznie obejrzyjcie!

Na planszy

„Miś Wojtek” to wspaniała gra rodzinna, w której mogą wziąć udział zarówno dzieci jak i dorośli . Do jej rozpoczęcia nie jest też potrzebna wiedza historyczna, nie jest konieczna też umiejętność czytania.  W grze, podążając szlakiem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, zbieramy pamiątki związane z losami żołnierzy i ich słynnego niedźwiedzia – Wojtka. Celem jest przejście trasy z obozów na terenie ZSRR do Edynburga w Szkocji oraz zebranie najlepszej kolekcji kart.

Gra „Miś Wojtek” została opisana jako jedna z pięciu najlepszych polskich gier historycznych w nowym wideoblogu Narodowego Centrum Kultury „Kultura na 5”. Ta najnowsza gra Karola Madaja, twórcy legendarnej „Kolejki”, powstała w Biurze Edukacji Narodowej IPN. Wydana w wersji polsko-angielskiej, przeznaczona jest dla graczy od 6 lat, ale satysfakcjonuje także młodzież oraz rodziców. 

Odtwórz wideo

A co Wy tam robicie?
- gramy w gre!

Przenieśmy się do 1942 r. gdy polscy żołnierze i cywile pod wodzą gen. Władysława Andersa opuścili ZSRS. 
Karty rozłożone, pionki wybrane, więc pora ruszyć  w niesamowitą podróż na czele z naszym misiem-żołnierzem. Czekają na nas nowe wyzwania i trudne decyzje, ale przede wszystkim super super zabawa. Do której też Cię zapraszamy.

Zagrasz z nami?

O turnieju

II Edycja Ogólnoświatowego Polonijnego Turnieju edukacyjnej gry planszowej
„Miś Wojtek”.

Celem Turnieju jest zapoznanie uczniów z historią deportacji ludności polskiej na wschodzie oraz polskiego wysiłku wojskowego w II Korpusie Polskim, a także z zasadami rywalizacji w duchu fair play „zwyciężaj bez pychy, przegrywaj bez urazy”. 

Podmiotem prowadzącym turniej jest Fundacja EduSEN oraz Instytut Pamięci Narodowej. 

Turniej odbywa się w dwóch etapach: Etap pierwszy to kwalifikacje lokalne i regionalne. Etap drugi to:  Finał II Edycji   w Warszawie – kwiecień 2022.

W zależności od sytuacji pandemicznej, wielki finał może zostać przeprowadzony w
wersji online.

Gramy w duchu fair play „zwyciężamy bez pychy,
przegrywamy bez urazy”.

II Edycja

wrzesień 2021 - kwiecień 2022

Do Polonijnej Ligi Gier IPN „Miś Wojtek” możemy zakwalifikować 80 drużyn z całego świata. Wielki finał w Warszawie zaplanowany jest z udziałem 20 najlepszych drużyn szkolnych. Oznacza to, że weźmie w nim udział 17 najlepszych drużyn oraz 3 najlepsze drużyny z Turnieju Barażowego w którym wezmą udział ekipy najwyżej skalsyfikowane z krajów reprezentowanych przez więcej niż jedną drużynę.

Dla usprawnienia Rozgrywek Regionalnych Online przewidziano 4 regiony świata.
Podział na regiony jest motywowany wspólnymi strefami czasowymi, co pomoże sprawnie rozegrać rozgrywki regionalne.
O przydziale do grup 3 drużynowych (13 takich grup), 4 zespołowych (2 takie grupy w regionach Atlantyckim i Wschodnim) zadecyduje losowanie.

Życzymy sukcesów i do zobaczenia nad planszą