II POLONIJNY TURNIEJ GRY IPN

MIŚ WOJTEK

WRZESIEŃ 2021 - KWIECIEŃ 2022

II Edycję Turnieju czas zacząć!

Zapraszamy tych, którzy bawili się z nami w I edycji wirtualnego Ogólnoświatowego Turnieju „Misia Wojtka” oraz wszystkich pozostałych, którzy nie mogli, nie mieli czasu, a teraz mają i mogą, do udziału w kolejnej odsłonie zabawy!

Instytut Pamięci Narodowej i Fundacja EduSEN z radością i dumą zapraszają do udziału w II Edycji Polonijnego Turnieju Gry IPN “Miś Wojtek”

II Ogólnoświatowy Polonijny Turniej Edukacyjnej Gry Planszowej - "Miś Wojtek".

W ubiegłym roku szkolnym zagrało 47 drużyn z 17 krajów: Szkocji, Anglii, Irlandii , Belgii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Chorwacji,  Rosji , Białorusi, Ukrainy, Turcji, Uzbekistanu,  Kataru,  Kanady i USA .

Do drugich Rozgrywek Online z Misiem Wojtkiem zgłosiło się 60 szkół z 19 krajów i 3 kontynentów! Do zabawy dołączyły drużyny z Egiptu, Islandii oraz Holandii!

Gorąco witamy w turnieju Weteranów zaprawionych w boju 😊 oraz nowych Graczy, którzy mogą liczyć na szczęście początkującego.

Emocje znowu sięgną zenitu, a zoomowe areny rozgrzeją się do czerwoności!

 
mis wojtek finaly rozgrywek polonia
edu fun sen mis wojtek fundacja edukacja

II EDYCJA

Daty, terminy i wszystko, co powinniście wiedzieć

1 – 20 września 2021 – Przyjmowanie zgłoszeń 

Październik 2021/ styczeń 2022 – Rozgrywki „regionalne” online pomiędzy poszczególnymi krajami. (po szczegóły kliknij tutaj)

Luty 2022 – Ogłoszenie listy szkół biorących udział w finale turnieju.

Maj 2022 – Wielki Finał w Polsce lub online (w zależności od panującej sytuacji epidemicznej i związanych z tym obostrzeń).

  1. Jedna kategoria wiekowa: klasy 5 – 8 (10-14 lat) ;
  2. Uwaga, uwaga w II Edycji Misia Wojtka mogą wziąć udział nawet 2 drużyny z jednej szkoły z dwoma opiekunami lub jednym dla obu drużyn;
  3. Maksymalnie 80 zgłoszonych drużyn z całego świata, decyduje kolejność zgłoszeń;
  4. W finale 20- drużyn 2-osobowych z opiekunami;
  5. Charakter turnieju międzynarodowy (światowy).
  6. Do 30 września wyślemy listę Uczestników Regionalnych Rozgrywek Online;
  7. Organizacja rozgrywek i szczegółowy grafik spotkań turniejowych po przyjęciu wszystkich zgłoszeń i ich analizie wysłany zostanie do 4 października.
 

Więcej informacji w regulaminie (kliknij tutaj)

Tym razem nie będziemy wysyłali Wam gier pocztą, Zespół IPN przygotował dla Was specjalną wersję „Misia Wojtka” online! Znajdziecie tu wirtualną grę oraz samouczek.

 

Gdybyście chcieli poćwiczyć załączamy filmik instruktażowy Wojciecha – Sędziego Głównego turnieju, na końcu kilka istotnych pytań i odpowiedzi.

A tutaj, długo wyczekiwana niespodzianka, filmik z wypowiedziami Uczestników I edycji. Zmontowany przez naszego turniejowego Misia Wojtka-czyli Bartka. Zagmatwane to troszkę, ale przynajmniej nie jest nudno.😊 Koniecznie obejrzyjcie!

Na planszy

„Miś Wojtek” to wspaniała gra rodzinna, w której mogą wziąć udział zarówno dzieci jak i dorośli . Do jej rozpoczęcia nie jest potrzebna wiedza historyczna, nie jest konieczna też umiejętność czytania.  W grze, podążając szlakiem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, zbieramy pamiątki związane z losami żołnierzy i ich słynnego niedźwiedzia – Wojtka. Celem jest przejście trasy z obozów na terenie ZSRR do Edynburga w Szkocji oraz zebranie najlepszej kolekcji kart.

Gra „Miś Wojtek” została opisana jako jedna z pięciu najlepszych polskich gier historycznych w nowym wideoblogu Narodowego Centrum Kultury „Kultura na 5”. Ta najnowsza gra Karola Madaja, twórcy legendarnej „Kolejki”, powstała w Biurze Edukacji Narodowej IPN. Wydana w wersji polsko-angielskiej, przeznaczona jest dla graczy od 6 lat, ale satysfakcjonuje także młodzież oraz rodziców. 

gra 1
gra 2
Odtwórz wideo

A co Wy tam robicie?
- gramy w gre!

Przenieśmy się do 1942 r. gdy polscy żołnierze i cywile pod wodzą gen. Władysława Andersa opuścili ZSRS. 
Karty rozłożone, pionki wybrane, więc pora ruszyć  w niesamowitą podróż na czele z naszym misiem-żołnierzem. Czekają na nas nowe wyzwania i trudne decyzje, ale przede wszystkim super super zabawa, do której też Cię zapraszamy.

Zagrasz z nami?

O turnieju

II Edycja Ogólnoświatowego Polonijnego Turnieju edukacyjnej gry planszowej
„Miś Wojtek”.

Celem Turnieju jest zapoznanie uczniów z historią deportacji ludności polskiej na wschodzie oraz polskiego wysiłku wojskowego w II Korpusie Polskim, a także z zasadami rywalizacji w duchu fair play „zwyciężaj bez pychy, przegrywaj bez urazy”. 

Podmiotem prowadzącym turniej jest Fundacja EduSEN oraz Instytut Pamięci Narodowej. 

Turniej odbywa się w dwóch etapach: Etap pierwszy to kwalifikacje regionalne. Etap drugi to:  Finał II Edycji   w Warszawie – maj 2022.

W zależności od sytuacji pandemicznej, wielki finał może zostać przeprowadzony w
wersji online.

oficjalny plakat mis wojtek turniej polonijny

Gramy w duchu fair play „zwyciężamy bez pychy,
przegrywamy bez urazy”.

Szczegółowe zasady rozgrywek
  1. Uczestnicy korzystają z aplikacji na stronie https://gry.ipn.gov.pl/mis-wojtek-turniej/
  2. Sędzia tworzy pokój rozgrywki chroniony hasłem. Sędzia uczestniczy w rozgrywce jako widz. Rozgrywka odbywa się w trybie jawnych kart.
  3. Hasło, numer pokoju oraz link do spotkania na platformie Zoom uczestnicy otrzymają przed rozgrywkami.
  4. Po włączeniu się do rozgrywki wszystkich uczestników rozpoczyna się ona automatycznie.
  5. Kapitan drużyny obsługuje aplikację (wykonuje ruchy podczas rozgrywki), ale może się konsultować z drugą osobą z drużyny. W razie konieczności (i możliwości technicznych) druga osoba z drużyny może przejąć obsługę aplikacji.
  6. Po każdej rundzie sędzia ogłasza krótką przerwę, podczas której prezentuje wszystkim obserwatorom (uczestniczącym w rozgrywce za pośrednictwem platformy Zoom) osiągnięcia uczestników rozgrywki: liczba zdobytych kart misia, karty postaci i miast oraz omawia możliwość zakończenia rozgrywki w kolejnej rundzie (miś może dotrzeć do Edynburga albo zdobyć szóstą kartę w jednej z kategorii).
  7. Na zakończenie rozgrywki sędzia omawia szczegółowe wyniki rozgrywki i przyznaje punkty:
  • za zajęcie 1. miejsca drużyna zdobywa 5 punktów,
  • za zajęcie 2. miejsca drużyna zdobywa 3 punkty,
  • za zajęcie 3. miejsca drużyna zdobywa 2 punkty,
  • za zajęcie 4. miejsca drużyna zdobywa 1 punkt,
  • a za zajęcie 5. miejsca drużyna zdobywa 0 punktów.

8. W przypadku problemów technicznych podczas początkowych trzech rund sędzia może podjąć decyzję o ponownym rozpoczęciu rozgrywki. Wymaga to konsultacji z sędzią głównym i analizy danej sytuacji.

9. Jeśli problemy techniczne uniemożliwią drużynie kontynuowanie rozgrywki po rozegraniu więcej niż trzech rund, to zostaje ona sklasyfikowana na ostatnim miejscu i zdobywa 0 punktów.

II Edycja

wrzesień 2021 - kwiecień 2022

Do Polonijnej Ligi Gier IPN „Miś Wojtek” zgłoszono 60 drużyn, co daje 15 grup turniejowych z 19 krajów, podzielonych na cztery regiony według strefy czasowej: Region Zachodni, Region Wschodni, Region Śródziemnomorski, Region Atlantycki.

Kraje i liczba drużyn “II Turnieju Misia Wojtka”:
1. ISLANDIA 2 drużyny
2. IRLANDIA 4 drużyny
3. ANGLIA 11 drużyn
4. SZKOCJA 4 drużyny
5. NIEMCY 2 drużyny
6. HOLANDIA 2 drużyny
7. BELGIA 1 drużyna
8. UKRAINA 5 drużyn
9. BIAŁORUŚ 2 drużyny
10. TURCJA 1 drużyna
11. EGIPT 1 drużyna
12. KATAR 1 drużyna
13. UZBEKISTAN 1 drużyna
14. ROSJA 1 drużyna
15. WŁOCHY 4 drużyny
16. FRANCJA 5 drużyn
17. STANY ZJEDNOCZONE 10 drużyn
18. KANADA 2 drużyny
19. HISZPANIA 1 drużyna

Wielki Finał w Warszawie (II etap rozgrywek) zaplanowany jest z udziałem 20 drużyn szkolnych z całego świata na maj 2022. Oznacza to, że weźmie w nim udział 15 najlepszych drużyn wyłonionych ze swoich grup (w każdym regionie będzie do zdobycia jedno miejsce finałowe w etapie I, na każdą grupę). W etapie I każda drużyna zagra dwa mecze (seria podstawowa i rewanżowa). Pozostałe 5 miejsc z 20 do etapu II zostanie przydzielone po analizie wyników na podstawie największej liczby uzyskanych punktów z dwóch serii meczy w etapie I.

Wielki finał (II etap rozgrywek) odbędzie się w Polsce lub formie online (w zależności od panującej sytuacji epidemicznej i związanych z tym obostrzeń).

 

Zasady Regionalnych Rozgrywek Online

Drużyny w Regionalnych Rozgrywkach Online zostaną podzielone na grupy zgodnie z „kluczem geograficznym”. W zależności od tego skąd będą pochodzić zgłoszone drużyny planowany jest podział na regiony, np. amerykański (drużyny z obu Ameryk);unijny (drużyny z krajów UE oraz Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwajcarii oraz Islandii);wschodni (pozostałe kraje europejskie, Turcja, Bliski Wschód, Azja Środkowa), afrykański; azjatycki.

Zasadą jest liczebność grup na poziomie od 4 do 5 drużyn. W wyjątkowych przypadkach możliwy jest udział 6 drużyn w jednej grupie.

W przypadku wielu drużyn z jednego regionu mogą zostać utworzone, ze względu na bliskość geograficzną, inne grupy, np.: śródziemnomorska, brytyjska, północna itp.

O ostatecznym przydziale, w związku z nieprzewidywalną ilością zgłoszeń w danym regionie oraz kierowaniem się kwestiami organizacyjnymi, logistycznymi, związanymi ze strefami czasowymi, będzie decydował podmiot współpracujący w porozumieniu z Organizatorem uwzględniając liczebność grup.

Zasady pojedynczych rozgrywek określa załącznik nr 3 do regulaminu „Ogólne zasady rozgrywki”.

  1. Regionalne Rozgrywki Online będą się odbywać w czwartki.

  2. Planowane jest 10 sesji rozgrywek.

  3. W każdym z terminów zostaną rozegrane mecze w 4 grupach, co oznacza po pięciu sesjach rundę rewanżową. Drużyny rozegrają po dwa mecze w swoich grupach. W wyjątkowych przypadkach dla grup z sześcioma drużynami harmonogram rozgrywek zostanie ogłoszony oddzielnie.

  4. Rozgrywki w Regionalnych Rozgrywkach Online zostają zakończone w momencie wyłonienia 20 wygranych drużyn.

  5. Po Regionalnych Rozgrywkach Online Sędziowie sporządzą Protokół Turnieju, stanowiący załącznik nr 4 do regulaminu, zawierający miejsca, które zajęły drużyny, ich dorobek punktowy i kwalifikację do finałów.

Organizacja Regionalnych Rozgrywek Online

Ogólne
zasady rozgrywki

Życzymy sukcesów i do zobaczenia w kolejny misiowy czwartek!

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Szczegóły w naszej polityce prywatności