Projekt trzydniowych warsztatów metodycznych w Irlandii i 4 webinarów dla Polonii z całego świata pt. “Polonijne inicjatywy na Zielonej Wyspie” dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Działania: wrzesień – grudzień 2024. Warsztaty 21-24 listopada – miejsce Dublin/Irlandia Carlton Hotel Dublin Airport .
Kwota przyznanych środków finansowych: 206 331,48 zł.
50 nauczycieli polonijnych z całego świata i 5 osób kadry.
Współpraca z Polską Szkołą SEN w Dublinie.
Cele. Poznanie przez 50 uczestników w trakcie 20 godzin warsztatów w Irlandii i 4 webinarów:
– propozycji rozwiązań działań/metod aktywizujących, które można wykorzystać podczas zajęć w szkołach polonijnych
– metod programowania systemu języka polskiego
– zapoznanie się i zainspirowanie działaniami pozwalającymi na aktywizację środowiska polonijnego skupionego wokół szkoły polonijnej, poznanie przykładowych, udanych inicjatyw na przykładzie Polskiej Szkoły SEN w Dublinie
Cele pośrednie:
-wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci polonijnych (wiedza zdobyta przez nauczycieli)
-promowanie rozwoju współpracy międzynarodowej pomiędzy instytucjami edukacyjnymi wśród Polonii.
Prowadzące warsztaty: Lucyna Bzowska, Agnieszka Kaczmarczyk, Alina Godlewska, dr Elżbieta Ławczys
Nauczyciele zostaną podzieleni na 2 grupy po 25 osób, zajęcia będą odbywały się symultanicznie w dwóch salach szkoleniowych.
Przylot do Dublina w czwartek 21 listopada do wieczora, wylot w niedzielę wieczorem. Warsztaty: piątek (8 godzin), sobota (8 godzin), niedziela (4 godziny) = 20 godzin warsztatów dla nauczycieli polonijnych – każdej z grup (łącznie 40 godzin dydaktycznych).
Tematyka warsztatów stacjonarnych – trzy panele warsztatowe:
1. Metody Efektywnego Nauczania, Aktywne Strategie Edukacyjne. Czytanie, pisanie oraz kształtowanie praktycznych kompetencji językowych.
2. Programowanie systemu języka polskiego. Jak budować struktury języka u dzieci?
3. Szkoła polonijna centrum aktywizacji środowiska polonijnego. Polska Szkoła SEN w Dublinie jako przykład dobrych praktyk i centrum wydarzeń polonijnych w Irlandii. Lekcje pokazowe w Szkole SEN. Zajęcia prezentujące angażującą ucznia edukację oparte na pedagogice zabawy.
Wszystkie panele zakończone będą rozmową, wymianą doświadczeń i tworzeniem przestrzeni do dzielenia się dobrymi praktykami w danym zakresie.
Projekt zakłada również:
4 webinary otwarte dla Polonii z całego świata i innych chętnych uczestników np. z Polski dotyczących tej samej tematyki. Chcemy przekazać na tych szkoleniach esencję wiedzy oraz wypracowanych dobrych praktyk polonijnych, ostatni webinar podsumowujący z aktywnym uczestnictwem nauczycieli z warsztatów stacjonarnych.
Innowacyjność projektu:
Kształcenie ustawiczne dla Polonii.
Wyzwania* zadane nauczycielom (na warsztatach w Irlandii) do przeprowadzenia z młodzieżą polonijną przed ostatnim webinarem, na którym podzielą się swoimi doświadczeniami z wyzwania. Będą one impulsem do rozwoju między aktywnościami projektowymi. Ma to na celu utrwalenie wiedzy i umiejętności, podzielenie się nauczycieli wnioskami związanymi z projektem „Inicjatywy polonijne na Zielonej Wyspie”, promocję projektu i wielopoziomowe wykorzystanie rezultatów przeprowadzonego projektu. Uczestnicy podzielą się dobrymi praktykami na skalę globalną! Nagramy również filmik pt. „Nauczyciele nauczycielom” w trakcie trwania warsztatów w Irlandii z wypowiedziami na temat odbioru szkoleń stacjonarnych i jednej najciekawszej rzeczy, o której się dowiedzieli i chcieliby ją „przekazać dalej”. Działania te mają bardzo praktyczny charakter i mogą być inspiracją dla innych nauczycieli polonijnych, którzy systematycznie uczęszczają na nasze webinaria, np. ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Kataru czy Uzbekistanu.
*Wyzwanie będzie polegało na wymyśleniu własnej albo ulubionej metody aktywizującej lub ćwiczenia dotyczącego programowania języka polskiego, opisaniu metody lub ćwiczenia i przeprowadzeniu w swojej klasie. Minimum 25 propozycji zostanie opublikowane na stronie www Fundacji EduSEN i powszechnie udostępnione.
Otrzymaliśmy 16 listów intencyjnych wyrażających chęć wzięcia udziału w projekcie „Inicjatywy polonijne na Zielonej Wyspie” co jest najlepszym dowodem na zgodność planowanych w zadaniu działań z lokalnymi potrzebami Polonii i Polaków za granicą. Listy z Macierzy w Wielkiej Brytanii zrzeszającej około 100 Szkół, z Macierzy w Irlandii zrzeszającej 21 szkół, Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech zrzeszającej 15 szkół, Macierzy z Belgii zrzeszającej 6 szkół. Organizacje te, jednoczące dziesiątki szkół polonijnych, posiadają szeroką wiedzę na temat potrzeb szkół polonijnych oraz ich lokalnej sytuacji. Organizacje uznały, że projekt “Inicjatywy polonijne na Zielonej Wyspie” jest wartościowy i potrzebny dla społeczności. Listy intencyjne napisały też szkoły: z Islandii, trzy szkoły z Ukrainy (Lwów, Borysław, Husiatyn), dwie z Hiszpanii- szkoła i stowarzyszenie w Galicji, z Holandii, z Węgier, z Francji, Grays z Anglii, Athlone w Irlandii, Dublina w Irlandii.
Dziękujemy za piękną współpracę w przygotowaniach do projektu i do zobaczenia w inspirującej, zielonej Irlandii!
Zespół Fundacji EduSEN